Staff

Executive Offices and Museum Gallery
104 South Fifth Street 
Philadelphia, PA 19106-3387
215-440-3400 | Fax 215-440-3450

Library
105 South Fifth Street
Philadelphia, Pa 19106-3386
215-440-3400 | Fax 215-440-3423


Administration

Robert M. Hauser
Executive Officer
[email protected]

John Wolfe
Chief Financial Officer
[email protected]

Jessica Frankenfield
Programs and Communications Officer
[email protected]

Brunilda Matraku
Controller
[email protected]

Laura Slattery
Accounts Payable Associate
[email protected]

Katherine Wong
Executive Assistant to the Executive Officer, Assistant to Meetings
[email protected]


Development

Linda R. Jacobs
Director of Development
[email protected]

Alexis Anderson
Director, Friends of the APS
[email protected]

Chela Weiler
Assistant for Development and Research
[email protected]


Facilities

Nikolai A. Goripow
Custodial Supervisor
[email protected]

Jeremy Schoenrock
Assistant Facilities Supervisor
[email protected]

Todd Schoenrock
Custodian
[email protected]


Grants and Fellowships

Linda Musumeci
Director of Grants and Fellowships
[email protected]


Library & Museum

Patrick Spero
Librarian and Director
[email protected]

Susan Anderson
Archivist

[email protected]

Kathryn Antonelli
Martine A. and Bina Aspen Rothblatt Digital Archivist
[email protected]

Sabrina Bocanegra
Digitization Archivist
[email protected]

Alyssa Brophy
Library Technical Assistant
[email protected]

Brian Carpenter
Curator of Indigenous Materials
[email protected]

Laura Chilton
David Center for the American Revolution Project Cataloger
[email protected]

Marian Christ
Associate Librarian and Head of Cataloging
[email protected]

Tracey deJong
Processing Archivist
[email protected]

Joseph DiLullo
Reference and Digital Services Specialist
[email protected]

Anne E. Downey
Head of Conservation
[email protected]

Bethany Farrell
Digital Projects Specialist

[email protected]

David J. Gary
Associate Director of Collections
[email protected]

Charles Greifenstein
Manuscript Processor
and Curator of Manuscripts, Emeritus
[email protected]

Brenna Holland
Assistant to the Librarian

[email protected]

Magdalena Hoot
Curatorial Associate
[email protected]

Megan Hosie
Front Desk & Library Support Assistant
[email protected]

Thomas Johns
Programming Assistant
[email protected]

Deanna Johnson
Visitor Services Coordinator
[email protected]

Adrianna Link
Head of Scholarly Programs
[email protected]

Valerie-Ann Lutz
Assistant Librarian and Head of Manuscripts Processing
[email protected]

Michael Madeja
Head of Education Programs
[email protected]

Bayard L. Miller
Associate Director for Research, Engagement, and Technology
[email protected]

Michael P. Miller
Assistant Head of Manuscripts Processing and Library Registrar
[email protected]

David Nelson
Digital Projects Specialist
[email protected]

Melanie Rinehart
Archivist
[email protected]

Alexandra Rospond
Museum Education Coordinator
[email protected]

Ruth Rouvier
Native American Scholars Initiative Engagement Coordinator

[email protected]

Paul Sutherland
Archivist of Indigenous Materials
[email protected]

Mary Grace Wahl
Associate Director for Collections and Exhibitions
[email protected]

Renée Wolcott
Assistant Head of Conservation and Book Conservator
[email protected]


Meetings

Ann S. Westcott
Director of Meetings
[email protected]


Members and Prizes

Nora Monroe
Director of Membership and Prizes
[email protected]

Simon Joseph
Assistant to the Director of Membership and Prizes
[email protected]


Publications

Alison Swety Beninato (On Leave)
Managing Editor
[email protected]

Peter Dougherty
Interim Director of Publications 
[email protected]